کاخ شیروان شاه باکو آذربایجان

کاخ شیروان شاه باکو آذربایجان (Palace Of The Shirvanshahs) یکی دیگر از جاذبه های دیدنی باکو به شمار می رود که در قرن 15 توسط سلسله شروان شاهان بنا گردید. یونسکو نیز از آن به عنوان مروارید معماری آذربایجان یاد می کند. این کاخ به همراه قلعه دختر به عنوان بناهای تاریخی آذربایجان به شمار می رود که در لیست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اند.

بخش های مختلف کاخ شیروان شاه باکو آذربايجان شامل ساختمان اصلی قصر، دیوان خانه، مقبره سید یحیی، مسجد و … می باشد.

 

کاخ شیروان شاه باکو آذربایجان

 

بعد از زلزله ویرانگری که در شهر شماخی در قرن 15 اتفاق افتاد، ابراهیم یکم پادشاه آن زمان، پایتخت خود را از شماخی به باکو منتقل کرد و برای خود کاخی زیبا بنا نمود. پس فتح باکو در سال 1501، توسط سلسله صفوی، این کاخ به ویرانه ای تبدیل شد اما پس از مرمت و بازسازی به عنوان موزه ای مرکزی معرفی شد و در لیست یونسکو قرار گرفت.

ساختمان اصلی این مجموعه توسط شیروان شاه شیخ ابراهیم اول در سال 1411 ساخته شد. ساختمان دو طبقه این قصر متشکل از حدود 50 بعد است و قسمت های بیرونی بنا به وسیله 3 راه پله باریک و پیچ در پیچ به یکدیگر متصل می شوند. دروازه بزرگ مستقیما از حیاط به طبقه دوم به اتاقی که بر روی آن یک گنبد است، می رسد و راهرویی کوچک و هشت ضلعی آن را به سایر اتاق های قصر مرتبط می سازد.

 

کاخ شیروان شاه باکو آذربایجان

 

دیوان خانه بخش دیگر کاخ شیروان شاه باکو آذربايجان است که متشکل از غرفه ای سنگی و کوچکی است که در داخل حیاطی کوچک که از سه طرف با گالری ها محصور شده، قرار گرفته است. غرفه Pharid دارای سالنی هشت ضلعی می باشد که در داخل و بیرون آن گنبدی سنگی دیده می شود. دروازه ورودی اصلی با کتیبه های عربی آراسته و بر روی آن برگ های درخت انجیر به چشم می خورد. بر روی دروازه اصلی دو مدال قرار گرفته که درون هر یک کتیبه ای عربی وجود دارد.

 

کاخ شیروان شاه باکو آذربایجان

 

مقبره شیروان شاه مستطیلی شکل بوده و بر روی آن قبه ای شش گوش قرار گرفته که از سمت بیرون با ستاره های مختلف مزین شده است. بر روی در ورودی کتیبه ای قرار دارد که بر طبق آن بزرگ ترین پادشاه سلسله شروان شاهان در سال 839 دستور ساخت این مقبره را برای مادر و پسر داده بود.

مقبره سید یحیی نیز در بخش جنوبی کاخ قرار گرفته، سید یحیی محققی سلطنتی بود.

 

کاخ شیروان شاه باکو آذربایجان

 

کاخ شیروان شاه از معماری قدیمی برخوردار است و رستوران‌ها و مغازه‌های سنتی‌ اطراف آن، گردشگران تور باکو را به قسمت قدیمی شهر باکو می کشاند. بازدید از بخش قدیمی باکو هزینه ای ندارد اما اگر قصد دیدن کاخ شیروان شاه و قلعه دختر را دارید، می بایست هزینه ورودی بپردازید.

از همه قسمت های این کاخ می توانید بازدید کنید و نظاره گر شاهکار معماری قدیمی و زیبای کاخ باشید. با گشت و گذار در بافت قدیمی شهر می توانید با فرهنگ سنتی مردم این نقطه آشنا شوید.

این کاخ همه روزه از ساعت 10 صبح تا 6 عصر باز می باشد و اگر مایل به بازدید تمامی قسمت های کاخ باشید، حدود 2 ساعت زمان لازم خواهید داشت.

 

کاخ شیروان شاه باکو آذربایجان