مسجد کبود ایروان ارمنستان

مسجد کبود ایروان ارمنستان (Blue Mosque Yerevan Armenia) از جاذبه های گردشگری ایروان به شمار می رود که در خیابان ماشتوتس ایروان ارمنستان واقع شده است. این بنا به درخواست حسینعلی خان، والی وقت ایروان در سال 1765 میلادی و در دوره سلطنت نادرشاه بنا شده است. مسجد کبود ایروان ارمنستان دارای وسعت 442 متر مربعی، 26 حجره، یک کتابخانه و حسینیه است. این مسجد با نام هایی نظیر مسجد آبی آسمانی، مسجد پارسی و مسجد گک جامی نیز شناخته می شود. مسجد کبود ایروان ارمنستان تقریبا ساده و به دور از تجلی طراحی شده است. دلیل نامگذاری این مسجد به مسجد کبود رنگی آبی است که دردرب ورودی و کاشی‌ها به چشم می خورد. این مسجد از یک محوطه محصور داخلی، یک مدرسه علمیه و سالن‌های ملاقات یا همان صحن‌های سرپوشیده تشکیل شده است.

زمانی این مسجد، مسجد اصلی شهر ایروان بوده و نمازگزاران بسیاری در روزهای جمعه به این مسجد می‌آمدند. مسجد کبود ایروان ارمنستان دارای مقبره اصلی با یک فواره آب و یاخته‌هایی در دور تا دور آن است که درخت‌های نارون سرخ آن را احاطه کرده اند.

در بخش داخلی مسجد کبود ایروان ارمنستان نمی توان هیچ کاشی یا خطاطی که در زمان اسلامی رایج بوده را دید. حتی سادگی معماری در محراب و منبر کاملا مشاهده می شود. محراب مانند فرورفتگی ای در دیوار است که جهت مکه را نشان می دهد و منبر آن سکویی پله دار است که امام جماعت برای موعضه بر روی آن قرار می گیرد.

مسجد کبود ایروان ارمنستان از نظر توریست های تور ارمنستان شناخته شده است و از زیباترین جاذبه های گردشگری ایروان به شمار می رود.

 

مسجد کبود ایروان ارمنستان

تصویر مسجد کبود ایروان ارمنستان

مسجد کبود ایروان ارمنستان

تصویر مسجد کبود ایروان ارمنستان

مسجد کبود ایروان ارمنستان

تصویر مسجد کبود ایروان ارمنستان