شهر ایروان ارمنستان

شهر ایروان ارمنستان (Yerevan City Armenia) پایتخت کشور ارمنستان می باشد و از قدیمی ترین شهرهای دنیا به شمار می رود. برای گردشگران تور ارمنستان سفر به این شهر از راه زمینی نیز امکان پذیر است. این شهر به علت ارزان بودنش مقصد گردشگری بسیاری از ایرانیان است. شهر ایروان ارمنستان در کنار رود هرازدان واقع شده است که می توان به عنوان مرکز فرهنگی، تاریخی و صنعتی ارمنستان معرفی کرد. این شهر دیدنی از سال 1918 میلادی، به عنوان پایتخت کشور انتخاب شد و لقب چهاردهمین پایتخت تاریخی ارمنستان را از آن خود کرد. شهر ایروان ارمنستان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین جایگاه های اسقف اعظم کلیسای حواری ارمنی در دنیا محسوب می شود. اکنون شهر ایروان ارمنستان دارای 223 کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی برابر با 1,420,000 تن می باشد.

اختلاف ساعت ایروان با تهران 30 دقیقه می باشد. قالیچه و گلیم، صنایع دستی سنگی، عروسک و جواهراتِ دست ساز، میوه خشک، لواشک، چلیپاسنگ از سوغاتی های ایروان به شمار می رود.

شهر ایروان ارمنستان دارای اقلیم نیمه قاره ای و نیمه خشک است که در تمام طول سال، تغییرات جدی و قابل توجهی در آب و هوای ایروان دیده می شود. دارد. این شهر دارای تابستان های طولانی و گرم و خشک و زمستان هایی کوتاه و سرد و برفی است. فصل های بهار و پاییز بیشترین طرفدار را برای سفر به شهر ایروان ارمنستان دارند.

از معروف ترین دیدنیها و جاذبه های گردشگری این شهر که گردشگران می توانند از آن بازدید کنند، شامل:

- میدان جمهوری (Republic Square): میدان مرکزی شهر است و مردم و گردشگران اغلب به گشت و گذار و پیاده روی در این میدان می پردازند. میدان جمهوری ایروان ارمنستان دارای دو بخش می باشد که در یکی از بخش ها استخر و آبنمای رقصان دیده می شود.

- بازار ورنیساژ (Vernissage Market): یکی از بازارهای بزرگ، سنتی و روباز شهر ایروان ارمنستان، بازار ورنیساژ ایروان ارمنستان می باشد که دارای طولی برابر با 350 متر است که در خیابان های آرام و بوزاند (Buzand) قرار گرفته است.

- موزه نسخ خطی ماتناداران: این موزه را می توان یکی از محبوب ترین جاذبه های ایروان معرفی کرد که دارای مجموعه ای از نسخ خطی و ارزشمند ارمنستان می باشد. این نسخ خطی عناوین و موضوعات مختلفی دارند و از کتاب هایی با موضوع فلسفه، تاریخ، طب، ادبیات، الهیات، تاریخ هنر و ... تشکیل شده اند.

- مجموعه آبشار ایروان (Yerevan Cascade): این دیدنی زیبای ایروان در واقع پلکانی در مرکز شهر است و محلی مناسبی برای پیاده روی و تماشای ایروان از بالا می باشد. ویژگیهایی نظیر مجسمه های مدرن و دیدنی و رستوران ها و کافه های دوست داشتنی نیز بر جذابیت مجموعه آبشار می افزایند.

- موزه تاریخ ارمنستان ( History Museum of Armenia): از موزه های محبوب ایروان به شمار می رود که با تاریخ و فرهنگ ایروان آشنا می شوید.

ارمنستان از امن ترین کشورهای جهان برای سفر و گشت و گذار است. تنها توصیه می شود موارد زیر را در بازدید از این شهر رعایت کنید.

- مواظب وسایل ارزشمند، قیمتی و مدارک مهم خود در سفر ارمنستان باشید و آن ها را دور از دید و دسترس عموم نگه دارید.

-پس از خلوت شدن خیابان ها، از پیاده روی تنهایی در بخش های غیر توریستی و خلوت شهر خودداری کنید.

-مقدار زیادی پول نقد هیچگاه به همراه‌ نداشته باشید.

-لیست شماره های ضروری ایروان را در گوشی خود ذخیره داشته باشید.

-ممنوع بودن برپایی چادر مسافرتی در سطح شهر

در صورت بروز هر گونه مشکلی به نزدیک شعبه پلیس در ایروان مراجعه کنید و با بخش کنسولی سفارت ایران نیز در میان بگذارید.

هر ساله جشنواره های متعددی در ایروان برگزار می شود که می توانید در سفرتان از این جشنوراه ها نیز دیدن نمایید.

-جشن رنگ ایروان در تابستان

-جشنواره نان و غذای ارمنستان در 10 ژوئن

-جشنواره آب بازی ایروان در 8 جولای

-جشنواره بین المللی فیلم زردآلوی طلایی ایروان از 8 تا 15 جولای

-جشنواره هندوانه در 14 جولای

-جشنواره مد تاراز در 4 آگوست

-فستیوال اربونی ایروان در 29 و 30 سپتامبر

-جشنواره بین المللی انیمیشن و کمیک ایروان در 28 اکتبر تا 3 نوامبر

گردشگران می توانند به وسیله متر، مارشروتکا، اتوبوس، تاکسی، تاکسی آنلاین و ماشین شخصی در سطح شهر گشت و گذار و به نقاط مد نظرشان دسترسی داشته باشند.

 

شهر ایروان ارمنستان

تصویر شهر ایروان ارمنستان

شهر ایروان ارمنستان

تصویر شهر ایروان ارمنستان

شهر ایروان ارمنستان

تصویر شهر ایروان ارمنستان