دریاچه سوان ارمنستان

دریاچه سوان ارمنستان (Lake Sevan Armenia) از بزرگترین دریاچه های آب شیرین دنیا به شمار می رود که در استان Gegharkunic قرار گرفته است. منطقه سوان را می توان به عنوان مهمترین مرکز اکوتوریستی ارمنستان معرفی کرد. آب دریاچه سوان از رودخانه ها و چشمه هایی که در زیر دریاچه جاری هستند بوجود آمده است. از دریاچه سوان ارمنستان تنها یک رودخانه سرچشمه می گیرد که هزاردان نام دارد و دریاچه ایروان در جنوب شهر می ریزد و آب آن جهت آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می شود. دریاچه سوان ارمنستان دارای 2000 متر ارتفاع از سطح دریا و مساحت 940 کیلومتر مربعی می باشد.

این دریاچه به ویژه در تابستان ها آب و هوای ایده آلی برای گذراندن لحظات خوش دارد. ایشخان وسیگا از مهمترین ماهی های این دریاچه محسوب می شود. رشته کوه Geghama در شمال دریاچه واقع شده و نام آن از نوادگان پدر قوم ارمنی الهام گرفته است. در گذشته دریاچه سوان نیز به همین نام شناخته می شده است. کلیسای بسیار قدیمی Aracelots که در قرن 9 میلادی ساخته شده از معروفترین آثار تاریخی این شبه جزیره می باشد. قلعه آدزبرد، صومعه سواناوانک، صومعه هایراوانک از دیگر دیدنیهای این منطقه به حساب می آید که قطعا برای گردشگران تور ارمنستان جالب خواهد بود. مراکز تفریحی و توریستی بسیاری در اطراف دریاچه سوان واقع شده که امکان ساحل شنی، مجموعه پارک ابی، مجموعه سوارکاری، شنا و آب تنی، آفتاب گرفتن، جت اسکی و قایق سواری، کایت سرفینگ، پاراگلایدر سواری، ماهی گیری، موج سواری، کایت کاتاماران، زمین تنیس و  اقامت در سوییت های ساحل در دریاچه سوان ارمنستان فراهم شده است.

در طی 30 سال گذشته سطح آب دریاچه سوان ارمنستان 19 متر کاهش داشته و اگر این روند ادامه داشته باشد، شاهد خشک شدن آب دریاچه خواهیم بود. تونل ارپا سوان اب انبار به دریاچه متصل شده تا سطح آب افزایش پیدا کند.

 

دریاچه سوان ارمنستان

تصویر دریاچه سوان ارمنستان

دریاچه سوان ارمنستان

تصویر دریاچه سوان ارمنستان