خانه اپرا ایروان ارمنستان

خانه اپرا ایروان ارمنستان (Opera House Yerevan Armenia) از معروف ترین جاذبه های دیدنی شهر ایروان است که توسط معمار برجسته، الکساندر تامانیان، طراحی شده و معماری شوروی را بسیار زیبا منعکس کرده است. تامانیان در طراحی خود دو تالار را در یک ساختمان و با سقف مشترک ساخته است و هر دو سالن به لحاظ اکوستیک عالی هستند. خانه‌ی اپرا با نام آرام خاچاتوریان اولین اپرانویس ارمنی در سال 1933 افتتاح شد. سه سال پس از ساخت این بنا تامانیان در یک نمایشگاه بین‌المللی در پاریس جایزه اول را دریافت نمود. 

خانه اپرا ایروان ارمنستان دارای دو سالن با نامهای سالن کنسرت آرام خاچاتوریان و سالن اپرا و باله ملی تئاتر ارمنستان با یک سقف واحد و دو استیج متفاوت است. هر دو سالن همانند به آمفی‌ تئاترها طراحی شده‌اند و دارای سبک اکوستیک می باشد. سالن کنسرت آرام خاچاتوریان توسط پسر تامانیان تکمیل گردید و جورج پس از مرگ پدرش کار وی را ادامه داد. این سالن از ظرفیت 14000 نفری برخوردار است و سالن باله و اپرا بالغ بر 1260 نفر گنجایش دارد. در سال 1940 فاز دوم ساخت طرح تامانیان زیر نظر پسرش جورج اداره شد و سرانجام ساختمان در سال 1953 تکمیل گردید.

اولین برنامه ای که خانه اپرا ایروان ارمنستان میزبان آن بود اجرای بی نظیر آهنگساز مشهور الکساندر اسپندیریان بود و اولین اجرای رقص باله در خانه‌ی اپرا مربوط به سال 1935، اثری به نام دریاچه سوان ارمنستان توسط پیوتر چایکوفسکی بود. در سال 1939 آرام خاچاتوریان اولین باله ارمنی را به نام Gayane ساخت. امروزه این اثر در سراسر جهان به اجرا در می آید تا هنر و نبوغ این هنرمند ارمنی را به دنیا نشان دهد.

بالغ بر 200 اپرا و باله توسط هنرمندان ارمنی، اروپای غربی و روسی در خانه اپرا ایروان ارمنستان اجرا شده است که از جمله می توان به خوانندگانی نظیر گوهر گاسپاریان، Mihran Erkat و Nar Hovhannisyan و آهنگسازانی مثل Aram Katanyan و Yuri Davtyan و استادان باله Vanush Khanamiryan و ویلن گالستیان اشاره نمود که در موفقیت این سالن تئاتر نقش بسزایی داشته‌اند. همچنین این مکان میزبان کنسرت هنرمندان مشهوری همانند شارل آزناوور (Charles Aznavour)، گروه موسیقی Akvarium و ایان اندرسون (Ian Anderson) هم بوده است.

خانه اپرا ایروان ارمنستان در قلب ایروان و در خیابان تامانیان قرار دارد و گردشگران تور ارمنستان می توانند با وسائط نقلیه عمومی دسترسی داشته باشند.

قوانین و مقرارات بازدید از خانه اپرا ایروان ارمنستان

-ممنوع بودن ورود به ساختمان خانه اپرا ایروان ارمنستان با لباس ورزشی.

-ورود حیوانات به ساختمان اپرا ممنوع.

-به همراه داشتن مواد غذایی و نوشیدنی ممنوع.

  

خانه اپرا ایروان ارمنستان

تصویر خانه اپرا ایروان ارمنستان

خانه اپرا ایروان ارمنستان

تصویر خانه اپرا ایروان ارمنستان