بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان

بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان (Armenian Genocide Memorial) از دیگر اماکن دیدنی ارمنستان به شمار می رود. در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 برای ارامنه روزگار مصیبت باری بود چراکه در آن زمان امپراطوری عثمانی ارامنه را قتل عام کرد. این قتل عام در سال 1915 آغاز و در بین سال های 1915 تا 1916 کشتار و خونریزی ادامه داشت و به اوج خود رسید. به پاس یاد بود شهدای سال 1915 بر فراز دره هرازدان در پارک تسیتسرناکابرد، بنایی به نام زیزرناکابرت که به معنی قلعه پرستوهاست ساخته شد. بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان در سال 1965 در پنجاهمین سالگرد نسل‌کشی ارمنی‌ها بنا گردید. بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان از 2 بخش تشکیل شده که یک بخش آن دارای ستونی به ارتفاع 44 متر، سوزنی شکل با نماد زایش دوباره مردم ارمنی به نشان ارمنستان غربی وشرقی ابدیت و وحدت ارامنه است و بخش دوم نیز از 12 ستون خمیده شکل تشکیل شده است که بیانگر 12 ایلات ارمنستان غربی است که قتل عام در آن صورت گرفته و در مرکز این بنا آتشدانی واقع شده است که روح و روان خاموشی ناپذیر ارمنی‌ها را بیان می کند و آتش آن همیشه به یاد شهدا روشن است. ارمنیان هر سال در تاریخ 24 آوریل در بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان جمع می‌شوند تا ادای احترام به قربانیان کنند. 

موزه زیرزمینی از دیگر بخش های این بنا است که گردشگران تور ارمنستان می توانند از آن بازدید نمایند که شامل کتابخانه، بخش آرشیوی و بایگانی، نوشته خطی که اسامی ناحیه ها، شهرها و دهکده های ارمنستان غربی که فاجعه دردناک در آن اتفاق افتاده نوشته شده است.

در زمان بازدید از بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان شخصیت های مهم جامعه کاج هایی در باغچه مجموعه کاشته اند که گردشگران می توانند از آن نیز دیدن نمایند.

 

بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان

تصویر بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان

بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان

تصویر بنای یادبود قتل عام ارامنه ارمنستان