قلعه دختر باکو آذربایجان

برج دختر باکو آذربایجان (Maiden Tower Baku) یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری باکو به شمار می رود که به عنوان مهمترین نمادهای تاریخی آذربایجان نیز مطرح می گردد. برخی بر این باورند، این قلعه در دوره ساسانیان بنا شده و یک آتشکده برای پیروان دین زرتشت بوده. برخی از پژوهشگران نیز قدمت این قلعه را 3000 تخمین زده اند و گفته می شود تاریخ ساخت آن مربوط به قرن دوازدهم میلادی است.

این برج همواره محملی برای ادبیات داستانی و نمایشی آذربایجان بوده است. می توان ردپای قلعه دختر را در بسیاری از افسانه های این کشور دید که در واقع ریشه در باورهای فرهنگی، مذهبی و تاریخی کشور آذربایجان دارد.

به زبان آذری Qiz qalasi قلعه ی دختر خوانده می شود.

اهمیتی که این قلعه برای آذربایجانی ها به اندازه ای است که بر روی اسکناس 10 مناتی عکس آن مشاهده می شود. قلعه دختر در باکو در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. شهر قدیمی باکو و سازه های مدرن و معروف آن از بالای این برج قابل مشاهده است.

برج دختر باکو آذربایجان در جنوب شرقی باکو و در کنار قصر شیروان شاه که یکی دیگر از مجموعه ای مهم باکو است واقع شده. هر دوی این بناها در سال 2000 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت شده و هنگامی که به قلعه دختر در باکو می روید، ساختمانی با ارتفاع 30 متر را مشاهده می کنید. این قلعه متشکل از 8 طبقه است که در تمام طبقاتش مجموعه هایی تاریخی یعنی موزه قلعه به چشم می خورد.

با بالا رفتن از پله های قدیمی قلعه می توانید خود را به بالای قلعه برسانید و از چشم انداز بی نظیر کوچه پس کوچه های باکو و همچنین بافت قدیمی شهر لذت ببرید.

 

برج دختر باکو آذربایجان

 

چاه آب در قلعه دختر

جذابیت های برج دختر به موارد ذکر شده ختم نمی شود، بلکه وجود چاه آبی از دیگر بخش های جذاب این برج است. این چاه آب 21 متری با قطر دهانه ی 70 سانتی متر در طبقه ی سوم قلعه قرار دارد که در دیوار قلعه جاسازی شده است. باستان شناسان با بررسی بخش هایی از چاه قلعه دختر، قدمتش را قرن دوازدهم میلادی تخمین زده اند. این چاه همچنین یک ورودی در طبقه همکف دارد که به تازگی در یکی از کاووش های یک باستان شناس به نام عباس اسلاموف کشف شد. بررسی هایی که بر روی آب چاه صورت گرفت، مشخص شد این چاه برای نوشیدن مناسب است.

در زمان های گذشته افراد بسیاری در برج دختر باکو آذربایجان زندگی می کردند، امروزه وسایل باقی مانده از آنان جمع آوری شده و به موزه ای تبدیل شده است. می توانید ظرف و قاشق، چند کوزه و تعدادی وسایل دیگر را مشاهده کنید. در طبقه دوم نیز می توانید در ارتباط با نحوه و اهداف ساخت قلعه اطلاعاتی کسب کنید. در طبقه سوم ماکتی از قلعه دختر و شواهدی از وجود چاه در این ساختمان به چشم می خورد. نقشه ای بزرگ و دیجیتال از شهر تاریخی باکو در طبقه ی چهارم قابل مشاهده است. در طبقه پنجم نیز مجموعه ای از کتاب های الکترونیک به معرض نمایش گذاشته شده است. تعدادی سلاح و خنجر تاریخی در طبقه ششم برای بازدید گردشگران و مسافران در نظر گرفته شده است. آتشکده قدیمی قلعه در طبقه هفتم موزه قرار دارد.

 

برج دختر باکو آذربایجان

 

علت نام گذاری قلعه دختر در باکو

فلسفه ی نام گذاری قلعه ی دختر در باکو طبق نظر پروفسور ماهر خلیفه زاده از اساتید برجسته باکو در رابطه با کلمه دختر به این نکته اشاره دارد که با توجه به استحکام و غیر قابل نفوذ بودن ساختمان قلعه و اینکه هیچ وقت به دست دشمن نیوفتاده است، دلیلی برای نام گذاری این قلعه بوده. از نظر دینی نیز می توان گفت، اهریمن هیچگاه فرصت لمس قلعه را پیدا نکرده است. این گفته ها هیچکدام دلیل باستان شناسانه و دقیقی ندارند و آن ها را نمی توان دلیل محکم برای اثبات این موضوع دانست.

این قلعه از ساعت 9 تا 18 باز می باشد. مسافران تور باکو برای رفتن به قلعه می توانند از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید.

 

 

برج دختر باکو آذربایجان