ایچری شهر باکو آذربایجان

ایچری شهر باکو (Old City Baku) یکی دیگر از جاذبه های باکو به شمار می رود که از هر طرف به آن نگاه می کنیم یک نشانه و حضور از ایران را می بینیم. این شهر قدیمی در واقع مادر شهر بزرگ و پیشرفته ی باکو است. این شهر با پیشرفت و گستردگی تمدن ها، به حاشیه رانده شده و امروزه به یک مکان گردشگری تبدیل شده است. شهر قدیمی باکو اولین هسته ی شکل گیری شهر باکو یعنی پایتخت فعلی کشور آذریابجان است.

این بافت قدیمی و تاریخی با نام ارگ باکو نیز شناخته می شود. این قسمت از شهر باکو در بین قرون 9 تا 11 میلادی شکل گرفته است.

جالب است بدانید در این قسمت از باکو آثار و علایم حیات و زندگی انسان ها حتی از دوره ی پارینه سنگی وجود دارد. با این وجود تاریخ و زمان مشخصی از این شهر وجود ندارد و نمی توان تاریخ مستند آن را ارائه کرد.

این شهر قدیمی در لیست یونسکو در سال 2000 میلادی به ثبت رسمی و جهانی رسیده است.

بازسازی های اساسی و اصولی بر این شهر قدیمی انجام شده است. اما هنوز ساختار رنسانسی ایچری شهر باکو حفظ شده است.

ایچری شهر دارای بخش های مختلفی است که از جمله می توان به 23 شهر، 3 چشمه ی آب، میدان بازار، 2 کاروان سرا، قلعه ی دختر، دورازه ی ورودی، قبرستان قدیمی، حمام شاه، قصر شروانشاهیان و ... اشاره کرد. ایچری شهر بین دیوارهای مختلفی کاملا محصور شده است.

یک درخت توت در پشت یک مسجد در ایچری شهر در باکو قرار گرفته که نماد اصلی شهر بوده است و مردم محلی عقیده دارند که این درخت بیش از چندین قرن عمر کرده است. توت بین آذربایجانی ها و مخصوصا مردم باکو یک نمادهای ملی است و در بسیاری از آهنگ ها، اشعار، تکه کلام ها، داستان ها و خلاصه سایر موضوعات فرهنگی دیده می شود.

یک کتاب فروشی بسیار قدیمی در این شهر وجود دارد که هم اکنون هم فعال است و انواع کتاب های دست دوم و کمیاب، کتاب های نو و دست اول را به فروش می رساند. در این قسمت از ایچری شهر باکو آثاری از زندگی و حضور ایرانی ها بسیار پررنگتر و واضح تر است.

این مکان به صورت 24 ساعته باز است ولی بهترین زمان جهت بازدید از آن 8 تا 10 شب می باشد.

نهایتا 3 ساعت برای بازدید از این سایت تاریخی نیاز دارید که بازدید آن کاملا رایگان می باشد.

مسافران تور باکو اگر قصد دیدن این شهر را دارند می توانند از مترو ایستگاه ایچری استفاده نمایند.

 

ایچری شهر باکو آذربایجان

تصویر ایچری شهر باکو آذربایجان

ایچری شهر باکو آذربایجان

تصویر ایچری شهر باکو آذربایجان

ایچری شهر باکو آذربایجان

تصویر ایچری شهر باکو آذربایجان